Požiarna bezpečnosť vo firmách – aké sú povinnosti?

17.01.2022

Potrebujete vybaviť svoju firmu hasičskou a protipožiarnou technikou? Potom vás pravdepodobne zaujíma, aké máte povinnosti a čo je potrebné zariadiť, aby ste obstáli nielen pred revíznymi technikami, ale aj v situácii, keď vznikne skutočný požiar.

Povieme vám, aké sú záväzky správcov a majiteľov firiem, ktorí majú túto problematiku na starosť.

Povinnosti právnických osôb a fyzických podnikajúcich osôb v požiarnej ochrane stanovuje zákon č. 133/1985 Zb.

 

Zabezpečte dostatočné protipožiarne bezpečnostné zariadenia

Dôležitou povinnosťou právnických osôb a fyzických podnikajúcich osôb v protipožiarnej ochrane je zabezpečiť dostatočné množstvo, zodpovedajúci typ protipožiarnej techniky, vecné prostriedky protipožiarnej ochrany a protipožiarne bezpečnostné zariadenia.

Čo je požiarnobezpečnostné zariadenie Zákon v rámci požiarnej ochrany požaduje zabezpečiť požiarnobezpečnostné zariadenia, od ktorých funkčnosti závisí napríklad signalizácia požiaru, únik osôb z horiacej budovy alebo také, ktoré zabraňujú šíreniu požiaru.

Podľa toho môžeme roztriediť druhy protipožiarnych bezpečnostných zariadení do siedmich kategórií:

1) Zariadenie požiarnej signalizácie Ide o elektrickú požiarnu signalizáciu, zariadenie diaľkového prenosu, zariadenie na detekciu horľavých plynov a pár, ručné požiarne poplachové zariadenia a pod.

2). Zariadenie na potlačenie požiaru alebo výbuchu zahŕňa stabilné alebo polostabilné hasiace zariadenie, automatické protivýbuchové zariadenie a samočinné hasiace systémy.

3) Zariadenia na reguláciu pohybu dymu pri požiari To sú zariadenia na odvod dymu a tepla, zariadenie pretlakovej ventilácie, dymová klapka s ovládacím mechanizmom, dymotesné dvere a zariadenie prirodzeného odvetrania dymu. 

4). Zariadenia na únik osôb pri požiari Ide o požiarne alebo evakuačné výťahy, núdzové osvetlenie, núdzové komunikačné zariadenia, funkčné vybavenie dverí a výstražné zariadenia. 

5). Zariadenia na zásobovanie požiarnou vodou Zahŕňajú vonkajší požiarny vodovod vrátane nadzemných a podzemných hydrantov, plniacich miest a požiarnych výtokových stojanov, vnútorné požiarne vodovody vrátane nástenných hydrantov, hadicových a hydrantových systémov a nezavodnené požiarne potrubia. 

6). Zariadenia na obmedzenie šírenia požiaru Zariadenia obmedzujúce šírenie požiaru sú požiarne klapky, požiarne dvere a uzávery otvorov vrátane ich funkčného vybavenia, systémy a prvky zabezpečujúce zvýšenie požiarnej odolnosti stavebných konštrukcií alebo znižujú horľavosť stavebných hmôt, vodné clony a požiarne priedely a upchávky.

  7). Náhradné zdroje a prostriedky Tieto zariadenia sú určené na zabezpečenie prevádzkyschopnosti požiarno-bezpečnostných zariadení, zdrojov alebo zásob hasebných látok v zariadeniach, ktoré potláčajú požiar alebo výbuch a zariadenia na zásobovanie požiarnou vodou a zdroje určené na hasenie požiaru.žiaru.


Vytvorte podmienky na hasenie požiarov a záchranné práce

Ďalšou povinnosťou je vytvoriť podmienky na hasenie požiarov a záchranárske práce. Znamená to najmä udržiavať voľné príjazdové komunikácie a nástupné plochy pre požiarnu techniku, únikové cesty a voľný prístup k núdzovým východom a k rozvodným zariadeniam elektrickej energie a k uzáverom vody, plynu, kúrenia a produktovodom. Voľný musí byť aj priechod k vecným prostriedkom požiarnej ochrany a k ručnému ovládaniu požiarno-bezpečnostných zariadení. Častou chybou tak býva umiestňovanie predmetov, alebo dokonca nábytku, do cesty, ktorá slúži záchranárom v prípade požiaru. Prípadná kontrola za tento nešvar môže uložiť veľmi vysokú pokutu.

 

Dodržiavajte technické podmienky a pokyny

V rámci požiarnej bezpečnosti je tiež potrebné dodržiavať technické podmienky a pokyny týkajúce sa požiarnej bezpečnosti výrobkov a činností. Dbajte preto na to, aby napríklad požiarne hlásiče boli umiestnené podľa priloženého návodu, aby správne fungovali.2000 .

 


Označte pracovisko podľa požiadaviek

Dôležitou súčasťou požiarnej bezpečnosti je označenie pracoviska aj ostatných miest príslušnými bezpečnostnými značkami, príkazmi, zákazmi a pokynmi. Nezabudnite označiť aj miesta, na ktorých sa nachádzajú prostriedky na požiarnu ochranu a požiarno-bezpečnostné zariadenia.

 

Zabezpečte pravidelné kontroly odborníkom

Povinností je tiež pravidelne kontrolovať stav a dodržiavanie predpisov o požiarnej ochrane. Tie vykonávajte len prostredníctvom odborne spôsobilej osoby (§ 11 ods.

1), technika požiarnej ochrany (§ 11 ods.

2) alebo preventistov požiarnej ochrany (§ 11 ods.

6).  Ak oprávnená osoba nájde nejakú chybu alebo pochybenie, je potrebné tieto chyby bezodkladne odstrániť. Kedy je potrebné zabezpečiť požiarne prehliadky:  Povinnosť zabezpečovať požiarne prehliadky stanovuje § 13, vyhlášky 246/2001 Zb. V priestoroch a zariadeniach, kde sú prevádzkované činnosti s vysokým požiarnym nebezpečenstvom, sa musia vykonávať preventívne prehliadky aspoň raz za 3 mesiace. V zariadeniach a zariadeniach, kde sú prevádzkované činnosti so zvýšeným požiarnym nebezpečenstvom, sa vykonáva preventívna požiarna prehliadka najmenej raz za 6 mesiacov.  V zariadeniach a zariadeniach, kde sú prevádzkované činnosti bez zvýšeného požiarneho nebezpečenstva, sa musia vykonávať preventívne požiarne prehliadky aspoň raz za rok.
 

Podľa zákona o požiarnej bezpečnosti sú firmy tiež povinné:

Umožniť orgánu štátneho požiarneho dozoru vykonať kontrolu plnenia povinnosti na úseku požiarnej ochrany a poskytnúť požadované doklady a dokumentáciu.

Zahŕňa to aj informácie, ktoré sa týkajú zabezpečenia požiarnej ochrany v súlade so zákonom a plniť uložené opatrenia v stanovených lehotách. Poskytovať orgánu štátneho požiarneho dozoru výrobky alebo vzorky potrebné na vykonanie požiarno-technickej expertízy na zistenie príčiny vzniku požiaru.

Oznamovať bezodkladne územne príslušnému operačnému stredisku hasičského záchranného zboru kraja každý požiar, ktorý vznikol pri činnostiach, ktoré firmy prevádzkujú, alebo v priestoroch, ktoré vlastnia či užívajú.


Späť na články

Český výrobca

Expresné dodacie lehoty

Záručný a pozáručný servis

Profesionálne poradenstvo

Pavliš a Hartmann Slovakia s.r.o.

Varšavská 29 (mapa)
831 03 Bratislava
Slovenská republika

+421 244 883 883

Sme na sociálnych sieťach


Váš prehliadač (Internet Explorer) je zastaraný.

Pre systém Windows už nevydáva žiadne aktualizácie. Stiahnite si jeden z týchto aktuálnych, bezplatných a vynikajúcich prehliadačov:

Chrome
Google
Edge
Microsoft
Firefox
Mozilla Foundation
Opera
Opera Software